Aktualności gastronomiczne

Jedna stawka 8% VAT dla gastronomii? Jest postulat ZPP

8 procent podatku vat gastronomia

Przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców postulują wprowadzenie jednolitej, 8-procentowej stawki VAT dla gastronomii. Miałoby to pomóc restauracjom przetrwać obecny trudny okres.

Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, gastronomia jest jednym z sektorów, który najmocniej odczuł skutki pandemii koronawirusa. Lokale gastronomiczne zostały praktycznie zamknięte w ramach walki z wirusem. Była to decyzja odgórna, państwowa, bez możliwości sprzeciwu. Wiele restauracji, zwłaszcza tych o podwyższonym standardzie, nie przetrwało trudnego okresu.

Problemy nie skończyły się wraz z otwarciem restauracji: ich dochodowość jest w tej chwili ograniczona zarówno przez zmniejszony popyt, jak i konieczność ponoszenia kosztów na dostosowanie się do wyższych standardów sanitarnych.Prezes ZPP Cezary Kaźmierczak

Wkład gastronomii w PKB to około 37 mld zł. Rynek gastronomiczny jest zdominowany przez mikro i małe przedsiębiorstwa, które dają zatrudnienie ok. milionowi osób. Choć kilka ostatnich lat to trend wzrostowy w branży, to koronawirus dał się mocno we znaki.

ZPP zwraca uwagę, że wiele państw zdecydowało się na objąć gastronomię jednolitą, niższą stawką podatku VAT. Tak postąpiły m.in. Niemcy, Grecja oraz Bułgaria. Rumunia rozważa objęcie gastronomii stawką 0%.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje, aby również w Polsce podjąć podobną decyzję. Cezary Kaźmierczak podkreśla, że zgodnie z nową matrycą VAT usługi gastronomiczne już są co do zasady objęte stawką 8%. Niestety, od reguły tej funkcjonuje szereg wyjątków:

  • serwowanie napojów bezalkoholowych,
  • napoje alkoholowe,
  • potrawy z owocami morza.

Związek postuluje objęcie całej gastronomii jednolitą stawką podatku VAT 8% bez wyjątków.

Oceń
[Głosów: 1 Ocena: 5]

Zostaw komentarz

komentarz

Call Now Button