Prawo / Książki / Prasa / Pieniądze / Blogosfera / Blog Luka
Pieniądze na otwarcie restauracji można zdobyć na wiele sposobów. Do najbardziej popularnych należą kredyt na restaurację i dotacja na otwarcie restauracji. Wybierz najlepszy sposób sfinansowania inwestycji i działaj!
Zapraszamy do śledzenia wiadomości gastronomicznych na Facebooku TUTAJ
Skąd wziąć pieniądze na otwarcie restauracji
Myśląc o otwarciu restauracji, kawiarni lub innego mniejszego lokalu gastronomicznego zastanawiasz się skąd wziąć pieniądze. W zależności od tego, jakie fundusze potrzebujesz na otwarcie lokalu, możesz rozważyć różne sposoby zdobycia pieniędzy:
- oszczędności,
- kredyt na restaurację,
- pożyczka na otwarcie małego lokalu gastronomicznego,
- dotacja na otwarcie lokalu,
- finansowanie społecznościowe,
- leasing.
Ile pieniędzy potrzeba na otwarcie:
- restauracji – powyżej 100 tysięcy złotych,
- kawiarni – powyżej 40 tysięcy złotych,
- budki z fast foodem – powyżej 15 tysięcy złotych.
Pieniądze na otwarcie restauracji, kawiarni lub budki z fast foodem i ich wysokość zależy od wielu zmiennych. Wśród najważniejszych są: czy lokal należy do Ciebie, czy była w nim wcześniej gastronomia czy będzie potrzebował przystosowania, czy będziesz kupował sprzęty używane czy nowe, co będziesz oferował.
Oszczędności na otwarcie lokalu
Dawniej gdy nie było dotacji ludzie otwierali restauracje i kawiarnie z pieniędzy zarobionych i zaoszczędzonych na przestrzeni lat. Nadal jest to najlepsza i najbezpieczniejsza metoda sfinansowania inwestycji. Aczkolwiek ma również minusy:
- długi czas oczekiwania na uzbieranie wystarczającej gotówki,
- możliwość “przespania” najlepszego okresu na otwarcie lokalu,
- w przypadku niepowodzenia utrata oszczędności.
Kredyt na otwarcie restauracji lub kawiarni
Jeśli bierzesz pod uwagę wzięcie kredytu na restaurację lub kawiarnię, to w grę wchodzi tani kredyt do 200 tys zł z BNP Paribas. Oferuje pieniądze na otwarcie nowej firmy. Inne banki wymagają kilkanaście – kilkadziesiąt miesięcy prowadzenia działalności, w przypadku BGŻ dostajesz pieniądze na dowolny cel.
Decyzję o wzięciu kredytu musisz podjąć po głębokim zastanowieniu i analizie. A do tego potrzebujesz informacji. Dlatego wypełnij wniosek online (imię i nazwisko, nr telefonu i email) i zaczekaj na kontakt od konsultanta. Wypytaj go o wszystko – to nic nie kosztuje.
Pożyczka na otwarcie małej gastronomii
Mała gastronomia, czyli fast-food, budka z kebabem czy mała kawiarenka nie wymagają tak dużych nakładów finansowych jak restauracja. W związku z czym oprócz możliwości skorzystania z kredytu ze wspomnianego BNP Paribas możesz rozważyć wzięcie pożyczki. Pożyczki są przyznawane na kwoty maksymalnie do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Są korzystne zwłaszcza dla tych, którzy nie mają zdolności kredytowej lub potrzebują pieniędzy “na wczoraj”.
Z pomocą przychodzi Bancovo. Wypełnij wniosek (wystarczy pierwszy krok – imię i nazwisko, nr telefonu, e-mail) i czekaj na telefon od doradcy. Opowiedz mu o swoich potrzebach i wypytaj o wszystko – to również nic nie kosztuje. Zaoszczędzi Ci to wiele czasu.
Dotacja na otwarcie lokalu gastronomicznego
Jedyną bezzwrotną dotacją na otwarcie lokalu jest ta z Urzędu Pracy. Maksymalna kwota o jaką możesz się starać to około 25 tysięcy złotych – w zależności od miejscowości. Nie jest to więc dużo, ale wystarczy na małą gastronomię i może stanowić dodatkową podporę dla Twoich oszczędności. Minusem dotacji z UP jest konieczność posiadania statusu bezrobotnego.
Dotacje z Unii Europejskiej na otwarcie lokalu nie są już bezzwrotne. Od 2015 roku są udzielane w formie pożyczki. Maksymalna kwota dotacji z UE to 40000 złotych. Minusem dotacji z Unii jest długi okres oczekiwania na pieniądze, który może wynieść nawet rok, a także konieczność wydatkowania środków na rzeczy określone w regulaminie. Ta ostatnia cecha dotyczy również dotacji z UP.
Finansowanie społecznościowe
Nowym sposobem pozyskania środków na otwarcie lokalu jest finansowanie społecznościowe. Polega to na tym, że na portalu crowdfundingowym opisujesz swój pomysł na biznes, który musi zainteresować setki osób z całej Polski. Określasz sumę pieniędzy, jaką potrzebujesz do otwarcia, a osoby które zachwyciły się Twoim pomysłem wpłacają je na Twoje subkonto.
Pieniądze na otwarcie restauracji otrzymasz tylko wówczas, gdy w danym okresie czasu zdobędziesz minimum 100% z wnioskowanej kwoty. Ponadto musisz posiadać już lokal i biznesplan. W ten sposób udało się otworzyć np. Kociarnię w Krakowie.
Leasing urządzeń gastronomicznych
Jednym ze sposobów na zakup sprzętów gastronomicznych jest leasing. Polega to na tym, że kupujesz dany sprzęt i płacisz za nieco co miesiąc ratę. Nie tak jak w przypadku kredytu – ratę oprocentowaną, ale ratę 0% bez prowizji i ukrytych kosztów. Jeśli interesuje Cię taka forma zaopatrzenia w sprzęt, to polecam skorzystać z usług specjalistów, którzy wybiorą dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.
Jak ograniczyć ryzyko niepowodzenia
W przypadku starania się o pieniądze na otwarcie restauracji – zwłaszcza o kredyt lub pożyczkę, bardzo ważne jest napisanie dobrego biznesplanu. Dobry biznesplan pomoże Ci w prowadzeniu restauracji i będzie drogowskazem do ewentualnych zmian.
Otwarcie restauracji i kawiarni to inwestycja, a ta jest obwarowana ryzykiem. Ryzyko można zmniejszyć przygotowując się dobrze do prowadzenia działalności. Aby napisać dobry i prawdziwy biznesplan restauracji i poznać tajniki zarządzania gastronomią możesz:
- Zadać pytanie na forum gastronomicznym – osoby posiadające lokal odpowiedzą na Twoje wątpliwości.
- Przeczytać książki, artykuły i akty prawne – warto zapoznać się z wiedzą na temat prowadzenia biznesu w gastronomii.
- Wziąć udział w szkoleniu – zdobycie know-how od specjalistów i poznanie innych osób otwierających lokal doda Ci pewności siebie.
- Skorzystać z pomocy specjalisty z Twojego miasta – indywidualne konsultacje z osobą doświadczoną w branży, która pomaga w otwarciu lokali będzie równie dobrym rozwiązaniem.