Aktualności gastronomiczne

Wszystko, co musisz wiedzieć na temat małej gastronomii

wszystko co musisz wiedziec na temat prowadzenia malej gastronomii
Planujesz otworzyć własny lokal, ale nie wiesz, od czego zacząć? Przytłacza cię ilość dokumentacji i wymogów prawnych, jakie musisz spełnić? Prowadzenie lokalu to niełatwe zadanie, ale korzyści, jakie mogą się z tym wiązać, są zdecydowanie większe niż zagrożenia. Jakie wymagania musi spełniać lokal? Jakie narzędzia i sprzęt są konieczne oraz co powinno znaleźć się w punkcie małej gastronomii?

Położenie lokalu, finanse i wyposażenie

Podstawową kwestią podczas zakładania lokalu są oczywiście finanse. To od nich zależy, na jaki sprzęt oraz wyposażenie będzie można sobie pozwolić. Urządzenia i wszelkie niezbędne sprzęty to kosztowna inwestycja, ale konieczna, jeżeli chce prowadzić się zakład gastronomiczny. Na szczęście zawsze można skorzystać ze specjalnych kredytów czy dofinansowań lub wypożyczyć sprzęt do czasu, aż nie zakupi się własnego. Następnym krokiem będzie wybór lokalizacji. Im bliżej centrum, tym ceny za kupno lub wynajem pomieszczenia będą droższe. Dlatego warto zastanowić się, czy nie lepiej ulokować restaurację na obrzeżach, ale za to w pobliżu licznie zamieszkałego osiedla. Pozwoli to zminimalizować koszty i zaoszczędzić pieniądze, które można zainwestować w lepszy sprzęt.

Warunki techniczne lokalu gastronomicznego

Przystosowanie miejsca pod oferowane usługi jest ściśle związane z profilem lokalu, ale pewne warunki techniczne muszą zostać spełnione wszędzie. Poza meblami, urządzeniami i maszynami w lokalu gastronomicznym powinny znaleźć się: umywalka do mycia rąk (z zimną i ciepłą wodą) razem z mydłem i ręcznikami papierowymi lub suszarką do rąk, odzież oraz obuwie robocze, sprzęt czyszczący do wyposażenia oraz pomieszczeń, środki do mycia i dezynsekcji, szatnia (lub inne wydzielone miejsce) na odzież roboczą i zlewozmywak dwukomorowy z ciepłą i zimną wodą. Sporym ułatwieniem dla właścicieli jest możliwość zakupienia wszystkich tych niezbędnych sprzętów w sieci np. w sklepie internetowym Horeca-24.pl, który specjalizuje się w sprzedaży wyposażenia dla lokalów gastronomicznych.

Zakładanie lokalu gastronomicznego

Gdy już powstanie biznesplan oraz odłożone zostaną środki na kupno lub wynajem pomieszczenia pod lokal, następnym krokiem powinna być jego rejestracja we wszelkich urzędach. Najpierw trzeba zgłosić się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), potem złożyć dokumenty w ZUS-ie oraz Urzędzie Skarbowym, a na koniec zadbać jeszcze o wnioski w Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej. Ilość formalności może początkowo przytłaczać, ale bez tego nasz lokal nie będzie mógł rozpocząć swojej działalności. Co więcej, warto też zawczasu postarać się o koncesję, o ile w planach jest sprzedaż alkoholu oraz inne pozwolenia (m.in. na publiczne odtwarzanie muzyki czy filmów).

artykuł sponsorowany

Oceń
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Zostaw komentarz

Call Now Button