Aktualności gastronomiczne

Leasing dla gastronomii – czy warto?

leasing dla gastronomii

Leasing dla gastronomii może być niezwykle korzystny. Zwłaszcza dla osób, które dopiero przymierzają się do otworzenia lokalu gastronomicznego.

Leasing to popularna forma inwestycji, w ramach której uzyskujemy możliwość korzystania z określonych dóbr bez konieczności kupowania ich na własność. Większości osób leasing kojarzy się oczywiście z samochodami, ale w praktyce wynajmować można także meble, specjalistyczne narzędzia czy właśnie elementy wyposażenia lokalu gastronomicznego.

Co można wziąć w leasing dla lokalu gastronomicznego?

Leasing umożliwia dzierżawę sprzętu gastronomicznego niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania każdej restauracji. Zakres udostępnianych dóbr jest naprawdę szeroki.

Możemy tu wymienić:

  • meble kuchenne oraz meble jadalniane,
  • zmywalnie,
  • urządzenia chłodnicze,
  • sprzęt AGD niezbędny do przygotowywania potraw,
  • ekspresy do kawy,
  • zgrzewarki próżniowe do pakowania jedzenia na wynos lub dowóz.

W leasing można wziąć także sprzęt, który będzie odpowiedzialny za dostarczenie gościom rozrywki:

  • telewizory,
  • nagłośnienie,
  • sprzęt do karaoke,
  • oświetlenie.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby leasingować samochód, który będzie wykorzystywany przez właściciela do załatwiana codziennych spraw, czy też przez kierowców, którzy zajmą się dowozem jedzenia.

Jak działa leasing w gastronomii?

Leasing w gastronomii działa tak samo, jak w przypadku innych firm. Leasingobiorca zyskuje możliwość użytkowania wybranego dobra przez określony czas pod warunkiem spłacania miesięcznych rat. Możemy wyróżnić dwie najpopularniejsze formy leasingu: operacyjny oraz finansowy.

W tym pierwszym wariancie sprzęt staje się własnością leasingobiorcy, natomiast leasingodawca ma możliwość nadzorowania stanu, w jakim znajduje się sprzęt. Co ważne, całość raty leasingowej można wliczyć w koszt uzyskania przychodu. Nie ma natomiast możliwości odliczenia kosztów amortyzacji sprzętu.

Druga opcja to leasing finansowy, w którym formalnie to leasingodawca pozostaje właścicielem sprzętem. Leasingobiorca jedynie go wypożycza i opłaca związane z tym raty. Plusem jest możliwość odliczenia kosztów amortyzacji sprzętu, natomiast minusem brak możliwości wliczania całości raty w koszt uzyskania przychodu.

Wydaje się, że z perspektywy właściciela lokalu gastronomicznego bardziej opłacalny jest leasing operacyjny, choć w praktyce wiele zależy od tego, jaki sprzęt wynajmujemy oraz na jaki okres. W obu przypadkach leasingobiorca ma oczywiście możliwość wykupienia sprzętu na stałe.

Jaki korzyści oferuje leasing dla gastronomii?

Leasing może być bardzo korzystny dla przedsiębiorców, którzy przymierzają się do otworzenia nowej restauracji. Pozyskanie całego sprzętu to niezwykle kosztowna inwestycja i nie zawsze istnieje możliwość sfinansowania tego z kredytu gotówkowego. Natomiast kupowanie tańszego sprzętu, byleby tylko skompletować całe wyposażenie jest mało opłacalne, ponieważ zwiększa ryzyko usterek oraz podnosi koszty eksploatacyjne.

Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie markowego sprzętu w ramach umowy leasingowej. W przypadku leasingu operacyjnego właściciel lokalu ma prawo zaliczyć całość raty, jako koszt uzyskania przychodu, co oczywiście przekłada się na niższy podatek PIT lub CIT.

Oceń
[Głosów: 1 Ocena: 5]
Call Now Button