Aktualności gastronomiczne

Z jakich materiałów powstają garnki?

garnki

Wybór garnków w dużej mierze podyktowany jest rodzajem materiału, z jakiego one powstają. Decyzja wcale nie musi być trudna, jeśli dowiesz się, jakie rodzaje naczyń masz do wyboru, czym różnią się poszczególne propozycje i które z nich szczególnie zasługują na Twoją uwagę. Okazuje się to ważne, bo w codziennej eksploatacji znaczenie ma wiele aspektów, w tym szybkość nagrzewania powłok, przewodnictwo cieplne czy waga elementów. Zapraszamy na przegląd najpopularniejszych propozycji kuchennych.

Garnki ze stali nierdzewnej – ponadczasowe i uniwersalne

Garnki stalowe powstają ze stopu, który w określonych proporcjach łączy chrom, tytan i nikiel z dodatkami. Obecność konkretnych substancji może się zmieniać w zależności od producenta, jednak aktualnie najczęściej spotykamy garnki ze stali (18%) i niklu (10%).

Osoby uczulone na nikiel lub niekorzystające z niego z innych osobistych powodów, powinny poszukać garnków pozbawionych tego pierwiastka chemicznego. Nie powinno to być trudne bo w tej kategorii produktowej panuje duża różnorodność i znalezienie specyficznego modelu nie nastręcza kłopotów – zwłaszcza w sklepach online. Kod 18/0 sugerujący brak zawartości niklu w składzie garnków i wykonanie ze stali magnetycznej zainteresuje też właścicieli płyt indukcyjnych. Takie garnki idealnie z nimi współpracują, przewodząc ciepło i umożliwiając równomierne podnoszenie temperatury dań.

Jeśli interesują Cię garnki ze stali, do wyboru masz jeszcze takie, wykonane ze stali chirurgicznej. W składzie mają nikiel, mangan i chrom – mieszankę, która gwarantuje wysoką wytrzymałość i odporność na uszkodzenia (zarysowania, wgłębienia).

Garnki emaliowane – sentymentalny powrót do przeszłości

Garnki emaliowane to tak naprawdę garnki żeliwne pokryte warstwą emalii. Po co? Aby poprawić ich użyteczność, ułatwić czyszczenie, a także poprawić estetykę. Finalnie garnki prezentują się bardzo ładnie, a przy tym doskonale sprawdzają się do przyrządzania potraw. Mogą to być rozmaite dania – od jednogarnkowych, przez zupy, sosy i wiele innych. Służą też do podgrzewania potraw z poprzedniego dnia. Nie są jednak nieprzywierające, dlatego musimy uważać, aby zawsze miały odpowiednią warstwę tłuszczu na dnie.

Ale uwaga – choć garnki emaliowane kojarzą się z babcinymi kuchniami, dzisiaj występują także w bardziej nowoczesnej odsłonie. Owszem, zachowują swój niepowtarzalny urok, jakość i funkcjonalność, ale można spotkać je w ciekawy wzorach i kolorach do wyboru. To właśnie sprawia, że garnki z emalii pasują nie tylko do klasycznych czy rustykalnych kuchni, ale też wnętrz nowoczesnych.

garnki2

Garnki z powłoką nieprzywierającą – piękne i lekkie garnki aluminiowe

Tutaj warto jeszcze wspomnieć o garnkach z aluminium, które mają nieprzywierającą powłokę. Non-stick pozwala ograniczyć ilość tłuszczu – masła czy oleju, a mimo tego przyrządzać idealnie wypieczone, ciepłe potrawy bez przypalania. To opcja, którą warto rozważyć z uwagi na niską wagę, dużą wytrzymałość oraz komfort użytkowania w kuchni.

Artykuł sponsorowany

Oceń
[Głosów: 0 Ocena: 0]
Call Now Button