Aktualności gastronomiczne

Zwolnienie z koncesji na alkohol dla restauracji – Tarcza Antykryzysowa

Zwolnienie z koncesji na alkohol dla restauracji

Na dniach wejdą w życie przepisy Tarczy Antykryzysowej, które dadzą gminom możliwość zwolnienia przedsiębiorców z opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych lub jej odroczenie. Póki co, przedsiębiorcy są zobligowani do opłacenia koncesji do końca stycznia.

Procedowanie ustawy utknęło w senacie, stąd wejście w życie opóźni się. Jako, że termin zapłaty za I ratę koncesji mija 31 stycznia, restauratorzy będą musieli najpewniej opłacić koncesję. To, czy pieniądze zostaną im zwrócone, zależy od władz miasta.

W Mysłowicach już teraz poinformowano, że gdy tylko prawo wejdzie w życie, przedsiębiorcy sprzedający alkohol na miejscu będą mogli ubiegać się o zwrot opłaty:

Aby skorzystać ze zwolnienia, należy złożyć oświadczenie i jednorazowo wnieść opłatę należną za rok 2021 w nieprzekraczalnym terminie do dnia 29.01.2021 r.

Wyżej wymieniona pomoc dotyczy wyłącznie przedsiębiorców prowadzących punkty gastronomiczne czyli, jak wyżej, sprzedających napoje alkoholowe przeznaczone do spożycia w miejscu sprzedaży.

Zwroty całej kwoty będą dokonywane z mocy uchwały Rady Miasta (bez konieczności składania wniosku).

Czy w tym samym kierunku pójdą inne samorządy, okaże się już niebawem. O możliwości zwolnienia z koncesji na sprzedaż alkoholu w 2021 roku decyduje rada gminy, na podstawie znowelizowanej ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Jeżeli zwolnienie z koncesji przyniosłoby lokalnej branży gastronomicznej wymierne korzyści, polecamy napisać w tej sprawie petycję do lokalnych władz.

Oceń
[Głosów: 1 Ocena: 5]
Call Now Button