Aktualności gastronomiczne

Typowanie meczów w barze – jak nie podpaść Skarbówce

typowanie meczów

Każdy większy turniej, zawody czy zwykły mecz piłkarski jest dobrym momentem do zorganizowania zabawy w typowanie wyniku.

Obstawianie meczów w barze zdarza się bardzo często. Warto jednak wiedzieć jak ugryźć ten temat aby nie podpaść służbom skarbowym.

Co jest karalne

Zorganizowanie zakładów a’la bukmacherskich w gronie znajomych, które polegają na obstawianiu meczów za pieniądze podchodzi pod ustawę hazardową. Według polskiego prawa z zakładami wzajemnymi mamy do czynienia, jeśli typujemy wynik i “uczestnicy wpłacają stawki, a wysokość wygranej zależy od łącznej kwoty wpłaconych stawek”. Czyli jeśli każecie się do gościom zrzucić do puli po 10zł/5zł/50zł i ustalacie, że zwycięzca zgarnia wygraną, musicie być świadomi że popełniacie przestępstwo.

Co ważne, przepisy dotyczą nie tylko właścicieli firm ale każdego obywatela RP – czyli również zwykłą grupę znajomych.

Kary za obstawianie meczów

Państwo polskie pierwsze co zrobi to oczywiście skonfiskuje wygraną. Następnie kodeks skarbowy daje możliwość nałożenia grzywny. Tutaj widełki wynoszą od 185 zł do 37 tys. zł – za samo uczestnictwo w typowaniu i tylko w przypadku stwierdzenia, że było to wykroczenie małej wagi. Jeśli wykroczenie zostanie określone jako poważne, to kara może sięgnąć maksymalnie 120 stawek dziennych, czyli nawet 240 tys. zł.

Jak zorganizować typowanie meczów zgodnie z prawem

Po pierwsze goście nie mogą płacić za udział w zabawie. Nie można ustalać żadnych kursów ani zbierać pieniędzy do “puli”. Możliwe jest więc zorganizowanie typowania w formie zabawy: goście piszą na kartce wynik meczu, a ten kto celnie trafi wygrywa. Na przykład zestaw szkła do piwa lub inną nagrodę rzeczową.

Czy nagrodą może być alkohol?

Zgodnie z art.13 pkt 1. ustawy o wychowaniu w trzeźwości, “zabrania się na obszarze kraju reklamy i promocji napojów alkoholowych, z wyjątkiem piwa, którego reklama i promocja jest dozwolona, pod warunkiem że:

1) nie jest kierowana do małoletnich;
2) nie przedstawia osób małoletnich;
3) nie łączy spożywania alkoholu ze sprawnością fizyczną bądź kierowaniem pojazdami;
4) nie zawiera stwierdzeń, że alkohol posiada właściwości lecznicze, jest środkiem stymulującym, uspakajającym lub sposobem rozwiązywania konfliktów osobistych;
5) nie zachęca do nadmiernego spożycia alkoholu;
6) nie przedstawia abstynencji lub umiarkowanego spożycia alkoholu w negatywny sposób;
7) nie podkreśla wysokiej zawartości alkoholu w napojach alkoholowych jako cechy wpływającej pozytywnie na jakość napoju alkoholowego;
8) nie wywołuje skojarzeń z:
a) atrakcyjnością seksualną,
b) relaksem lub wypoczynkiem,
c) nauką lub pracą,
d) sukcesem zawodowym lub życiowym.”
.

Nagroda w konkursie jest uznawana za sposób “promocji”, a więc nagrodą może być piwo, wódka i inne alkohole nie.

Oceń
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Zostaw komentarz

Call Now Button