Aktualności gastronomiczne

Podatek VAT: rewolucyjny wyrok dla restauratorów

podatek vat

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi ogłosił wyrok w sprawie kształtowania cen zestawów w lokalach gastronomicznych.

Właściciel lokalu wystąpił o interpretację do Izby Skarbowej w sprawie oferowania przekąsek i alkoholu w jednym zestawie. Cena zestawu jest obniżona, ale rabatem objęty został wyłącznie napój alkoholowy. Alkohol obciążony jest 23-proc. podatkiem VAT, natomiast przekąska – w zależności od rodzaju – 8- lub 5-proc VAT. Przedsiębiorca argumentował, że jest to celowo zaplanowana strategia marketingowa aby podnieść sprzedaż przekąsek.

Interpretacja Izby Skarbowej była do przewidzenia: restaurator zaniża cenę napoje tylko po to, aby zapłacić mniejszy podatek od całego zestawu.

Przedsiębiorca zaskarżył interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Decyzja Sądu i uzasadnienie jest zadziwiające. Oczywiście biorąc pod uwagę polskie warunki prowadzenia biznesu, gdzie zgodna z prawem optymalizacja podatkowa jest traktowana jako przestępstwo gospodarcze.

Są uznał, że podstawa opodatkowania nie została zaniżona, a VAT został odprowadzony prawidłowo. Na dokładkę Sąd podkreślił, że skarbówka nie jest powołana do tego, aby hipotetycznie rozważać, czym będzie się kierował klient kupując zestaw promocyjny. Nie ma również uprawnień do analizowania, czy działania restauratora mają na celu dobro klienta czy jedynie maksymalizację zysków.

Sygnatura sprawy: I SA/Łd 166/16

Czyżby było to światełko w tunelu i początek końca oskarżania przez skarbówkę przedsiębiorców o dążenie do zysku? Zobaczymy, póki co wyrok nie jest prawomocny.

Oceń
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Zostaw komentarz

Call Now Button