Aktualności gastronomiczne

Czy posiadając telewizor w lokalu trzeba płacić ZAiKS?

zaiks a telewizor

Na skrzynkę wpadły dwa pytania użytkowników, które dotyczyły odpłatności na rzecz ZAiKS w przypadku odtwarzania telewizora i umowy z artystą.

ZAiKS a telewizja:

Witam serdecznie, niedługo otwieram pub i mam pytanie dotyczące tv, który chciałbym w pubie zawiesić. Otóż chodząc na siłownię zauważyłem sporą ilość tv na ścianach, ale z wyłączonym dźwiękiem. Czy w ten sposób można nie płacic zaiks-owi itp? Pozdrawiam

ZAiKS to skrót od Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Pobiera zatem opłaty wyłącznie od nagrań audio. Posiadając telewizor z wyłączonym dźwiękiem, płacić ZAiKS-u nie trzeba.

Potwierdza to Ryszard Nowosadzki, dyrektor katowickiego ZAiKS-u zastrzegając jednocześnie, że w takich przypadkach stowarzyszenie sprawdza czy faktycznie telewizor nie odtwarza dźwięków.

Umowa z artystą a ZAiKS:

Czy puszczając u siebie w lokalu tylko utwory własne, bądź od autorów, z którymi mam umowę na darmowe odtwarzanie, to nie muszę uiszczać opłat?

Jeśli autor nie jest członkiem ZAiKS-u, to opłat za odtwarzanie jego muzyki nie trzeba uiszczać. Jednak jeśli artysta jest członkiem stowarzyszenia, to żadna umowa pomiędzy nim a właścicielem nie zwalnia od opłacania ZAiKS-u.

Więcej o tym jak nie płacić ZAiKS-u przeczytasz na blogu. Jeśli masz inne pytania zadaj je na forum. W razie kłopotów i zapytań prawnych zapraszamy do kontaktu: kontakt(@)managero.pl.

Oceń
[Głosów: 0 Ocena: 0]

komentarz

  • Zamontowałem TV w małym bistro (10 miejsc) co prawda za barem, ale nie mam zaplecza, tylko salę i kuchnię. Nie zatrudniam pracowników, tylko pracujemy z żoną po ok 10 godz dziennie, więc TV jest bardziej dla nas niz klientów. Zresztą w moim bistro klienci jedzą szybką kanapkę lu b zabierają na wynos. Oglądam w 90% TVN24, czasem prog kulinarny czy Planette. Kategorycznie nie puszczam prog muzyczno-rozrywkowych. Czy muszę płacic tantiemy ZAiKSowi ???

Call Now Button