Aktualności gastronomiczne

Ministerstwo Finansów: ostrzeżenie dla właścicieli restauracji i kelnerów

ostrzeżenie dla właścicieli restauracji

Ministerstwo Finansów opublikowało ostrzeżenie dla właścicieli i pracowników placówek gastronomicznych. Sprawa dotyczy konsekwencji wydawania tzw. rachunku lub paragonu kelnerskiego zamiast paragonu fiskalnego.

Treść ostrzeżenia:

Zauważalna jest praktyka wydawania klientom tzw. rachunku lub paragonu kelnerskiego, w miejsce paragonu fiskalnego. Rachunek kelnerski może mieć postać dokumentu wypisanego odręcznie, na bloczku oznaczonym np. jako „pokwitowanie wpłaty”. Może to być również dokument, który jest zbliżony z wyglądu do paragonu fiskalnego. Nie jest to jednak paragon fiskalny, jeżeli nie pochodzi z wydruku z kasy fiskalnej.

Ministerstwo Finansów ostrzega, że taka praktyka jest niezgodna z przepisami i może rodzić negatywne konsekwencje zarówno dla przedsiębiorcy – właściciela restauracji, jak i dla kierownika zmiany i kelnera, który nie rejestruje transakcji za pomocą kasy fiskalnej. Rachunek lub paragon kelnerski może służyć wyłącznie do rozliczeń pracodawcy z pracownikami, w żaden sposób nie może zastępować paragonu fiskalnego. Jeśli w ślad za paragonem kelnerskim nie zostanie wydany klientowi paragon fiskalny, to znaczy, że transakcja prawdopodobnie nie została zarejestrowana na kasie fiskalnej.

Ministerstwo Finansów ostrzega przy tym, że branża gastronomiczna jest zidentyfikowana przez organy podatkowe, jako branża o jednym z najwyższych stopni ryzyka działalności w szarej strefie i prawdopodobieństwo kontroli prawidłowości fiskalizacji obrotu w tej branży jest bardzo duże.

Ostrzeżenie nie dotyczy placówek gastronomicznych innych niż stacjonarne, które mają obowiązek stosowania kas fiskalnych po przekroczeniu limitu obrotu wynoszącego 20 000 zł rocznie.

Przypominamy, że poprzez portal Managero.pl możecie uzyskać pomoc prawną w zakresie gastronomii. Więcej informacji znajdziecie na podstronie pomoc prawna.

Oceń
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Zostaw komentarz

Call Now Button