Aktualności gastronomiczne

Jak przygotować się do kontroli Sanepidu i Policji w czasie pandemii?

Jak przygotować się do kontroli Sanepidu i Policji w czasie pandemii

Kongres Polskiego Biznesu przygotował poradnik dla właścicieli branży gastronomicznej, którzy chcą otworzyć lokal w czasie pandemii. Przeczytaj jak przygotować się do kontroli Sanepidu i Policji w czasie pandemii.

Wielu właścicieli lokali gastronomicznych otwiera swoje restauracje pomimo zakazu wydanego w rozporządzeniu. Gastronomowie tłumaczą swoje decyzje kwestiami finansowymi. Tragiczna sytuacja wielu podmiotów z branży HoReCa zmusza właścicieli do trudnych, ryzykownych decyzji.

Podesłana przez Kongres Polskiego Biznesu ulotka radzi właścicielom lokali, jak przygotować się do kontroli Sanepidu i Policji w czasie pandemii. Porady zostały określone w 15 punktach.

1. Przeczytaj wytyczne sanitarne. Dostosuj się dokładnie do nich: https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/wytyczne-dla-branz
2. Masz pytania? Wejdź na https://otwieramy.kongres.biz i zapoznaj się z materiałami. Skorzystaj z kontaktu z Liderem Lokalnym Kongresu Polskiego Biznesu.
3. Podczas kontroli przede wszystkim zachowuj spokój. Nie podnoś głosu, nie denerwuj się. Wytłumacz, że musisz prowadzić działalność, żeby mieć środki do życia. Działasz też zgodnie z prawem.
4. Filmuj przebieg kontroli i rób zdjęcia. Jesteś w swoim lokalu, kontrolujący są tylko gośćmi. Uwaga! Nie filmuj twarzy osób kontrolujących!
5. Funkcjonariusz ma prawo wylegitymować Ciebie i osoby znajdujące się w budynku. Może także żądać dostępu do pomieszczeń oraz okazania dokumentów. Zażądaj jednak podstawy prawnej do takich działań. Zarówno policjant jak i inspektor Sanepidu ma obowiązek ją podać. Dopytuj, jeśli podstawa jest niejasna i zażądaj wpisania jej do protokołu.
6. Jeżeli uzasadnieniem kontroli jest bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, to poproś o wskazanie, na czym to bezpośrednie zagrożenie polega. Zażądaj ujęcia wyjaśnień w protokole.
7. Spisz dane osób kontrolujących. Mają obowiązek je podać.
8. Zażądaj okazania upoważnienia do kontroli. Pod linkiem
https://otwieramy.kongres.biz/do-pobrania/ znajduje się informacja, co powinno zawierać upoważnienie. Sprawdź, czy upoważnienie jest prawidłowe. Jeśli nie jest, to zażądaj wpisania tego do protokołu.
9. Przedstaw na żądanie kontrolującym sposoby zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego w przedsiębiorstwie.
10. Przeczytaj bardzo dokładnie protokół z kontroli. Jeżeli coś się nie zgadza zażądaj wpisania zastrzeżeń.
11. Skorzystaj z naszego wzoru zastrzeżeń do protokołu dostępnego tu:
https://otwieramy.kongres.biz/do-pobrania/. Możesz mieć je przygotowane i dołączyć z podpisem do protokołu. Możesz też wysłać zastrzeżenia do Sanepidu w terminie 7 dni od otrzymania protokołu.
12. Jeżeli treść protokołu jest zgodna z przebiegiem kontroli i uwzględniono Twoje zastrzeżenia, to możesz podpisać protokół. W innym przypadku odmów podpisania i żądaj zapisania przyczyny odmowy.
13. Nigdy nie przyjmuj mandatu ani od funkcjonariusza Policji ani od inspektora Sanepidu. Nawet symbolicznego! Tak uznajesz swoją winę!
14. Koniecznie i zawsze odbieraj korespondencję.
15. Po otrzymaniu decyzji Sanepidu lub jeżeli przyjmiesz mandat natychmiast skontaktuj się z Kongresem Polskiego Biznesu i z prawnikiem, do którego kontakt Tobie przekażemy.

Pobierz poradniki:

Komentarz redakcji:

Pomysł o otwarciu lokalu w czasie pandemii wiąże się z odpowiedzialnością za zdrowie gości. O tym, czy decyzja o otwarciu była prawidłowa w dobie obecnych przepisów określi niezawisły sąd. Pamiętaj, że w Polsce nie działa prawo precedensu. Jeżeli Sanepid nałoży mandat, który nie zostanie przyjęty, sprawa trafi do rozstrzygnięcia przed sąd. Warto także wiedzieć, że otwarcie lokalu w czasie pandemii może grozić nieotrzymaniem pomocy z tarczy antykryzysowej.

Przeczytaj także:

Oceń
[Głosów: 1 Ocena: 5]
Call Now Button