Aktualności gastronomiczne

Jak otworzyć ogródek piwny – zezwolenia i wymagania

ogródek piwny

Lato w pełni, a więc i ogródki piwne powstają jak grzyby po deszczu. Zwłaszcza, że cieplejszy ma być zdecydowanie sierpień. Jak otworzyć ogródek piwny?

Prowadzenie ogródka będzie jedyną możliwością, aby otworzyć restaurację po 18 maja w czasie koronawirusa.

I Wynajem powierzchni

Jeśli jesteś właścicielem powierzchni temat znasz. Z kolei jeśli nie posiadasz takowego, to musisz go najpierw znaleźć. Centrum miasta, ruchliwy skwer, park, ośrodek wypoczynkowy, kąpielisko, ośrodek sportowy – to najbardziej pożądane miejsca do prowadzenia ogródka piwnego. Najważniejsze, aby przed podpisaniem umowy dowiedzieć się, czy w tym miejscu otrzymasz zezwolenie na prowadzenie tego typu działalności.

Dowiedz się od właściciela ile kosztuje wynajem miejsca, a następnie oszacuj prognozowaną sprzedaż. Znajdź hurtownię lub odezwij się bezpośrednio do browaru, którego piwa chciałbyś lać. Zapytaj o ceny zakupu i oszacuj cenę detaliczną.

Z reguły co roku w okolicach maja polskie miasta przeprowadzają przetargi na miejsca pod ogródek piwny. Warto zainteresować się tematem jak najwcześniej.

II Działalność gospodarcza

Aby założyć ogródek piwny konieczna jest oczywiście działalność gospodarcza. Czyli po pierwsze trzeba założyć firmę. Jeśli nie prowadzisz działalności gastronomicznej, a jedynie nastawiasz się na sam ogródek, to w grę wchodzi sezonowość. Otóż działalność gospodarczą możesz w dowolnej chwili zawiesić a także w dowolnej chwili wznowić.

Jeśli chcesz zawiesić działalność bo np. prognozy mówią o dwóch tygodniach ulew, to zrób to przed końcem miesiąca. Jeśli zawiesisz firmę np. 2 dnia miesiąca, to wówczas płacisz całą składkę zdrowotną za ten miesiąc (pomimo, że prowadziłeś działalność tylko dwa dni).

Co istotne, możesz zawiesić działalność tylko wtedy, gdy nie zatrudniasz nikogo na umowę o pracę.

III Koncesja na alkohol i odbiór Sanepidu

Druga kwestia to koncesja. Koncesja na alkohol kosztuje 510 zł na piwo i 2100 zł na alkohol wysokoprocentowy. Do koncesji konieczny jest odbiór Sanepidu, który z kolei zechce od Ciebie dokumentacji GMP/GHP. Musisz zapewnić gościom m.in. toaletę.Potrzebny będzie oczywiście dostęp do prądu i wody.

IV Zgoda urzędu miasta

Po uzyskaniu zgody Sanepidu musisz jeszcze zdobyć potwierdzenie od miejskiej komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych z podpisem Prezydenta. Zbadają oni, czy Twój ogródek jest w odpowiedniej odległości (co najmniej 100 metrów) od szkoły, kościoła i koszar wojskowych. A także czy wspólnota mieszkaniowa (lub spółdzielnia) nie mają nic przeciwko. Czasami wiąże się to z koniecznością zdobycia podpisów poparcia dla Twojego biznesu.

V Zajęcie pasa drogowego

Aby postawić ogródek przy swojej knajpce lub w jakimkolwiek innym miejscu, musisz mieć na to zgodę właściciela. W przypadku terenu prywatnego – wszystko można dogadać z właścicielem, ale w przypadku drogi publicznej (chodnika), potrzebna jest zgoda urzędu miasta. Nawet, jeśli posiadasz lokal na głównej alei miejskiej, to teren przy nim jest Twój tylko wtedy, gdy trzeba go posprzątać lub odśnieżyć. Takie mamy prawo w Polsce. Gdy chcesz tam postawić stoliki lub cokolwiek innego, musisz się prosić o zgodę urzędników.

Opłaty mogą wynieś nawet 10 zł/m2. Wniosek o pozwolenie na zajęcie pasa drogowego składasz do urzędu gminy. O potrzebne dokumenty zapytaj właśnie tam.

Piotra Jankowski z prawowgastronomii.pl:

Uchwały Miasta wskazują konkretne wysokości opłat za wydanie takiego zezwolenia – liczone od metra. Nie mamy wówczas do czynienia z najmem. Przetargi z kolei organizowane są dość rzadko. Głównie w odniesieniu do miejsc, których nie można przypisać konkretnemu lokalowi. Tak czy inaczej najważniejsze jest zajęcie pasa ruchu i wniosek o wydanie na to zgody.

VI Zakup wyposażenia

Po uzyskaniu wszystkich dokumentów przychodzi czas na zdobycie wyposażenia. Te możesz kupić od sprawdzonych hurtowników lub wydzierżawić od konkretnych dostawców np. piwa. Druga opcja wiążę się z wyłącznością dla jednej marki.

Co warto kupić do ogródka:

VII Opłacenie licencji muzycznych

Jeśli będziesz puszczał muzykę to należy opłacić ZAiKS lub zainteresować się alternatywnymi sposobami, na przykład licencją Creative Commons.

VIII Zadbanie o bezpieczeństwo

Ostatnia sprawa to kwestie bezpieczeństwa. W ogródku nie możesz sprzedawać alkoholu osobom nieletnim, nietrzeźwym i “na zeszyt”. Pamiętaj również o przestrzeganiu ciszy nocnej w godzinach 6-22. Gdy przyjedzie Policja to pierwsze kogo upomni to właściciela lokalu.

 

Pamiętaj, że w otwarciu ogródka piwnego może pomóc Ci specjalista: link

Oceń
[Głosów: 0 Ocena: 0]

Zostaw komentarz

Call Now Button