18 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sushi. To dobry czas, żeby przypomnieć sobie kilka faktów o tym daniu oraz nauczyć się je poprawnie i smacznie przygotowywać. Co potrzeba do przygotowania sushi?
Wielu ludzi brzydzi się spróbować sushi mówiąc, że to niezdrowe, że można się zatruć bo zawierają zazwyczaj surowe ryby i owoce morza. Nic bardziej mylnego! Japońska kuchnia należy do najzdrowszej na świecie, ma bardzo mało cholesterolu, tłuszczy i kalorii. Sushi przygotowuje się ze świeżych, dobrej jakości produktów i zjada od razu po przygotowaniu, więc możliwość zatrucia jest niewielka.
Co potrzeba do przygotowania sushi?
Tych kilka rzeczy jest konieczne do przygotowania sushi. Oczywiście z biegiem czasu będziecie chcieli spróbować czegoś więcej i będziecie powiększali waszą spiżarnię. Oto lista na sam początek:
- ryż do sushi (krótkoziarnisty, klejący się)
- ocet ryżowy
- cukier i sól
- matę bambusową do rolowania
- ostry nóż bez ząbków
- nori – prasowane algi
- wasabi – zielony, bardzo ostry chrzan
- marynowany imbir, pocięty w cienkie plasterki
- dobry sos sojowy
- pałeczki lub palce,wedle uznania 🙂
- zawartość sushi
Mamy wszystko? To zabieramy się do roboty!
Rodzaje sushi
Nigiri
Nigiri to stosunkowo najprostsza odmiana sushi. Jest to wałek ryżu, posmarowany wasabi, na którym położony jest pojedynczy dodatek, np. ryba, warzywo, omlet lub skorupiak. Każdy początkujący powinien sobie poradzić z tym poradzić.
Maki
Najpopularniejsza odmiana sushi. Któż nie zna tych okrągłych smakołyków? Ich przygotowanie wymaga trochę wprawy, ale ludzie doceniają je za możliwość nieskończonej kombinacji składnikowej. Ryż z dodatkami (ryby, warzywa, owoce morza) owinięty jest w arkusze wodorostów nori, a następnie krojony na porcje “na raz”. Maki, tak jak i inne sushi podawane są z sosem sojowym.
Uramaki
Uważane za jedne z najtrudniejszych do przygotowania. Popularne głównie w krajach zachodnich. W uramakach to dodatki i nori są w środku, a ryż na zewnątrz. Dodatkowo uramaki otoczone są na przykład czarnym sezamem, kawiorem, cienko pokrojonymi kawałkami ryby lub awokado.
Sushi to sztuka. To świeże ryby, kupowane codziennie na targu, wyselekcjonowany ryż. Sushi to zawijanie, rolowanie i ozdabianie. Jedzenie ma cieszyć nie tylko zmysł smaku, ale i wzroku. Jedzenie powinno zachęcać do głębszych przemyśleń.
Zostaw komentarz